Jdi na obsah Jdi na menu
 


Valdická brána

Valdická bránaJednou z nejnavštěvovanějších památek v Jičíně je Valdická brána na Valdštejnově náměstí. Tuto dominantu nikdo nepřehlédne, je vysoká 52 metrů a po zdolání 156 schodů se nabízí rozhled z vyhlídkového ochozu ve výšce 32 metrů. Při dobré viditelnosti obhlédnete z této jediné zachovalé součásti středověkého opevnění města Jičína široké okolí od vrchu Zvičina přes Krkonoše, Kozákov až po Ještěd. Byla stavěna v letech 1568-1578 a jak dokládají fragmenty zdiva, pojala do sebe i zbytky starší brány z konce 14. století. Zahájení stavby je doloženo letopočtem nad východním portálem s erbem Trčků z Lípy. Brána několikrát vyhořela a po posledním požáru byla v roce 1840 zvýšena o třetí patro s vyhlídkovým ochozem a bytem věžníka a o jehlancovou osmibokou střechu. Věž je dnes nejen místem turistického ruchu, ale i jedním z center kulturního dění ve městě.

valdicka_brana-4.jpgVe druhém patře věže, neboli v takzvaném mezipatře, se během festivalu Mezi patry konají divadelní představení a většina koncertů. Dalším využívaným prostorem je klenutá věžní místnost v prvním patře, která během festivalu většinou slouží jako divadelní šatna. Konají se zde však také křty knížek, komorní koncerty, divadelní představení a výstavy. Po čas konání Vánoc na bráně tu děti mají dílnu.

Od roku 2008 je na věži zpřístupněn „půdní“ prostor přímo pod střechou. Jeho rekonstrukce byla dokončena v roce 2007 současně s novým ochozem. Na podzim roku 2009 proběhla ve spodní části věže renovace točitého kamenného schodiště, které už bylo v havarijním stavu. Veřejnosti pak bylo znovu zpřístupněno na Štědrý den roku 2009.

Na věži vykonává svou službu jičínský věžník Jiří Wilda, člen Evropského cechu ponocných a věžníků. Ten při vhodných příležitostech také hlásí a troubí z ochozu věže.

veznik.jpg

Valdická brána je otevřena denně od 1. dubna do poloviny září, mimo sezónu příležitostně nebo na základě telefonické objednávky u věžníka.

Plné vstupné na vyhlídkový ochoz činí 25Kč. Děti, studenti a senioři platí 15Kč. Pokladna nalézá se v posledním patře, těsně před vstupem na ochoz.

Přečtěte si též Jak se žilo hlásným na Valdické bráně (text V. Úlehla)